El Yapımı Sucuklarda Etiket Zorunluluğu

By With No Comments

Salam, sosis ve sucukta kırmızı et ile beyaz et karışımına getirilen yasak ardından, kasaplar da artık el yapımı sucuk, kıyma ve mangallık köfte gibi et ürünlerini etiketsiz satamayacak. 

Mahalle kasapları, müşterilerine hazırladıkları sucuk, salam, mangallık köfte, kıyma gibi et ürünlerine bundan böyle etiket basacak. 

Yıllardır kendi elleriyle hazırladığı sucuk, kıyma ve mangallık köfteleri daimi müşterilerine verdiklerini belirten 20 yıllık kasap Aziz Aşkan, uygulamanın kendilerini biraz yoracağını belirtti. Kafa karışıklığı yaşadıklarını dile getiren Aşkan, etiketi matbaada mı yoksa bilgisayarda mı hazırlayıp basacaklarını henüz bilmediklerini ifade etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkililerinin, artık etiketsiz ürün satamayacakları yönünde uyarıda bulunduğunu ifade eden Aşkan, “Bundan sonra yaptığımız sucuk, kıyma, mangallık köfte gibi ürünlere etiket basmamız gerekiyormuş. Daha önce böyle bir şey yoktu. Yeni yasayla birlikte böyle bir durum gelişti galiba. Etikette sucuğun içinde ne kadar yağ, ne kadar et, ne kadar baharat var bunlar belirtilecekmiş. Piknikçiler için hazırladığımız mangallık köfteler için de geçerli bu. Ürünün içine ne koyulmuşsa tüketicinin görmesi gerekiyor.” dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, yeni çıkan yasayla alakalı olarak sektör temsilcileri toplantıya çağırdı. Katılımın düşük olduğu toplantıda kasaplar etiketli ürün satma konusunda uyarıldı. Kasaplardan; istenilen şekilde sucuk, kıyma, mangallık et gibi ürünlerin ambalajlanarak ve etiket basılarak satılması istendi. 

Eğer siz de üreticiyseniz, bizi aramanız yeterli…