ÜDTS Eğitimleri Başlıyor

By With No Comments

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, tüketicinin sms, telefon, mobil uygulamalar ve internet sayfası olmak üzere dört şekilde ürünü sorgulamasını sağlayacak akıllı etiket sistemi için yaklaşık 3 bin firmanın eğitiminin hedeflendiği Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi ile uygulamaya konulacak yeni etiketleme, takip ve denetim uygulaması için eğitim verilecek.

Sahte, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerle mücadelede önemli bir başarı sağlayacak Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi başlangıçta 7 ürün grubu için hayata geçirilecek. Bakanlık; ilk olarak ambalajlı ürünlerde uygulanacak sistemle ilgili, firmaları eğitime tabi tutacak.

Sektörün bilgilendirilmesi ve sisteme adaptasyonu amacıyla yapılacak eğitim, ürün takip sistemi uygulanacak ürünleri üreten, ambalajlayan ve ithal eden gıda işletmecilerini kapsayacak. Ülke genelinde yaklaşık 65 bin firma gıda üretim faaliyetinde bulunuyor.

Bu kapsamda ürün gruplarına göre eğitim çalışmaları; alkollü içkiler için 16 Eylül, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları, formülleri, ek gıdalar için 17 Eylül, siyah çay için 18 Eylül, bitkisel sıvı yağlar için 19 Eylül ve bal için 20 Eylül’de bakanlık merkezinde gerçekleştirilecek.

İlgili ürün gruplarındaki tüm firmalar ürün takip sistemi ile getirilen yeni etiketleme sistemini, en geç 31 Aralık 2013 tarihinde uygulamaya başlayacak.